Vloženo 11. října 2017 (JV)

11. října 2017 (Nichols) – Hana Krejčí o skvělé práci Lily Nichols a o nových českých stravních doporučeních (2016) pro těhotenskou cukrovku (GDM):

“Ještě do loňského roku jsme českým ženám s GDM doporučovali, aby vynechaly veškeré přidané cukry a příjem ostatních sacharidů omezily na 250 g denně. Byl kladen důraz na celozrnné obiloviny na úkor výrobků z bílé mouky. Současně jsme však nedoporučovali snižovat příjem sacharidů pod 200 g denně. Důvodem byla obava z tvorby ketolátek, která byla považována za známku nedostatečné výživy pro matku a plod.

Před rokem jsem se dozvěděla o výsledcích LCHF v léčbě diabetu a o zkušenostech Lily Nichols s nízkosacharidovou stravou v léčbě GDM. Ukázalo se, že moje přesvědčení o škodlivosti ketolátek v těhotenství, které jsem převzala jako fakt, o kterém se nepochybuje, stojí na hliněných nohou.

Rok se s rokem sešel a díky stravě, kterou Lily doporučuje, zjišťuji, že u pacientek s GDM až na výjimky nemusíme nasazovat inzulin k jídlu. Edukační webové stránky pro pacientky s GDM, jíž jsem autorkou, byly přepsány a díky vstřícnost ostatních kolegů jsme společně opravili i doporučený postup pro dietní léčbu GDM.

V ČR se provádí screening na GDM podle doporučení zmiňované mezinárodní organizace IADPSG, proto máme na rozdíl od USA záchyt i mírnějších forem GDM. Z toho důvodu klademe důraz na individuální přístup. Některým ženám stačí vyloučení přidaných cukrů a k výborné kompenzaci GDM není nutná přísnější restrikce ostatních sacharidů. Tu volíme v případech, kde průběžná měření glykémií po jídle ukážou, že je nezbytná.

Proto je v novém doporučeném postupu uvedena pouze maximální hranice 200 g sacharidů denně, spodní uvedena není a v individuálních případech může mít strava charakter LCHF. Pacientkám, které se takto stravovaly už před těhotenstvím, doporučuji v této stravě pokračovat i během těhotenství, pokud ji dobře tolerují. Paušální přechod na LCHF v těhotenství nedoporučuji, protože obnáší adaptační období a těhotenství není vhodnou dobu na radikální změnu způsobu stravování. V individuálních případech GDM se však při dobré toleranci k této stravě postupně dopracujeme a vyhneme se tak nutnosti aplikace inzulinu k jídlu.

Ráda bych touto cestou poděkovala Lily za rozšíření obzorů a zlepšení výsledků žen s GDM v České Republice.”

Nichols (2017) Endorsements from Experts

CDS (2017) Gestační Diabetes Mellitus – Doporučený postup screeningu, gynekologické, perinatologické, diabetologické a neonatologické péče 2017

Copy link
Powered by Social Snap