Vloženo 2. listopadu 2018 (JV)

eslazeno: Na sociálních sítích jsme zachytili velmi zajímavý příběh, který se svolením praktické lékařky a její pacientky přinášíme doplněný o pohled samotné lékařky. Zbývá jen dodat, že pokles zvýšeného krevního tlaku je typickým důsledkem snížení inzulinémie po přechodu na nízkosacharidovou stravu (např. Yancy 2010, Bhanpuri 2018), a z klinických zkušeností víme, že se dostavuje často ještě před snížením hmotnosti. Důležité informace pro pacienty, kteří užívají antihypertenziva (léky na vysoký krevní tlak) najdete tady. Příběh také nádherně dokresluje propastný rozdíl mezi dobrou medicínou, která nabízí ty nejlepší léky, a skvělou medicínou, která pacienty léků zbavuje.

Motivace z ordinace

Pacientka:

“V době, kdy jsem začala s nízkosacharidovým stravováním, mi bylo 27 let a vážila jsem 87 kg při výšce 158 cm. Do ordinace paní doktorky mě přivedly problémy s vysokým krevním tlakem.
 
Paní doktorka si vyslechla mou anamnézu (jak mám já chudák hypertenzi v genech) a klidně pravila: 
 
„Co budeme dělat s tou hmotností?“. 
 
Tento den jsem došla osvícení v podobě zasvěcení do tajů nízkosacharidového světa. Paní doktorka mě poučila a dala mi spoustu materiálu, receptů, odkazů a typů, jak na to.
 
Do této doby jsem vyzkoušela spoustu různých diet, vždy se stejným výsledkem – pracně shozená kila se mi v krátké době podařilo nabrat zpět i s bonusem. Moje první myšlenky o nízkosacharidové stravě byly: „To určitě nebude fungovat, mám zpomalený metabolismus, ne-li sníženou funkci štítné žlázy. Jsem rezistentní vůči všem dietám, tuk mě má rád a pevně se mě drží.“ Nechtělo se mi věřit, že za moje problémy může nadváha, nikoliv geny. No zkrátka samé sebeomluvy a hledání důvodů „proč to nejde“. 
 
Ale světě div se, ono to fungovalo. Během prvního měsíce jsem shodila 5 kg, ale těch cm v pase a přes boky! Za cca rok a čtvrt se mi podařilo zhubnout 17 kg. Z konfekční velikosti 44/46 jsem se dostala na velikost 40. Ve svém úsilí nepolevuji a za velkého údivu kolegů, kteří nade mnou stále kroutí hlavu, jak můžu hubnout, když pořád „žeru to tučné“, hubnu dál.
 
Letošního roku jsme s přáteli vyrazili za turistikou do zahraničí. Během tohoto týdenního pobytu jsem se stravovala pouze… No snad vám ani nebudu psát, čím, ale bylo to do nebe volající porušení low carb desatera. Říkala jsem si, že musím skončit v nízkosacharidovém pekle a s obavou čekala na soudný den, kdy se postavím na váhu. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že nejen, že se váhá nezvýšila, ale rafička se mírně vychýlila doleva! 
 
Proč Vám to tu vůbec píšu? Není to návod, jak beztrestně porušovat LC pravidla. Když jsem s nízkosacharidovou stravou začínala, všichni v okolí mě od toho odrazovali s tím, že kromě toho, že si rozhodím metabolismus, přiberu dvojnásobek, stačí se jen „nadechnout v přítomnosti sacharidů“. No, u mě se to již několikrát nepotvrdilo… Občas zhřeším, když není zbytí (neodmítnu babiččinu bábovku, kterou upekla speciálně pro mě), ale snažím se hřešit výjimečně a kompenzovat to alespoň pohybem. Jím pravidelně 3x denně velké a syté porce, 2x týdne chodím cvičit, a každý den se snažím chodit co nejvíce pěšky.  
 
Na závěr uvádím nejen pro lowcarbskeptiky, jako jsem byla i já, shrnutí, co mi přinesla tato změna stravovacího režimu. Zároveň tímto děkuji paní doktorce, že mě přivedla k LC. Nebude nadsázka, když řeknu, že mi to změnilo život. Jíst kvalitně má smysl. Někdy k uzdravení stačí jen změna jídelníčku. Jak už Hippokrates řekl: „Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“  
 
Klady:
  1. Udržitelná ztráta hmotnosti
  2. Obrovský příval energie již krátce po přechodu na LC
  3. Úprava menstruačního cyklu (méně bolestivý, nižší intenzita krvácení a přesný jak švýcarské hodinky)
  4. Úprava celkového zdravotního stavu (Od doby, co praktikuju LC, jsem nebyla nemocná! Dříve jsem brala antibiotika několikrát do roka a chytla každou virózu v okolí.)
  5. A hlavně úprava krevního tlaku – dnes již bez nutnosti medikace (geny mě zradily, nebyla to jejich vina)
Zápory:
  • Finanční aspekty (nutnost obměny celého šatníku 😊)

Přeji mnoho úspěch ostatním LC nadšencům, nebo těm, kteří o LC teprve uvažují!”

Praktická lékařka:

“Vždy, když vidím člověka, kterému by změna stravy a zivotniho stylu zásadně prospěla, cítím povinnost mu to říct. V tomto případě padla ma slova na úrodnou půdu. A ke změně ve stravování došlo velmi rychle. Motivací byl bejen úbytek na váze, ale následně i zbavení se léku na vyšší krevní tlak. Pár mailů a kontrol na začátku a pak jsme se delší dobu nevidely, ani si nepsaly. Když jsme se setkaly mimo ordinaci, náhodně na jedné kulturní akci, nepoznala jsem ji. Měla o 15kg méně, širší úsměv, jinak upravené vlasy, byla šik! Domluvily jsme se na kontrole a nedlouho na to vysadily lék na tlak. Podporovat vnitřní motivaci u pacientů cítím jako velkou věc. A do budoucna bych se prave v tomto osobním přístupu chtěla více a více zdokonalovat.”

Copy link
Powered by Social Snap