anglická verze/English version

eslazeno: 17. srpna 2020 společnost Abbott Česká republika vydala nový letáček pro pacienty s diabetem, který je výsledkem spolupráce Honzy Vyjídáka, Hanky Krejčí (Diabetologické centrum, Všeobecná fakultní nemocnice), Julie Zákostelecké (Paleozdrave.cz) a Radomíry Kožnarové (Institut klinické a experimentální medicíny) a také několika dalších lékařů i pacientů s diabetem 1. typu, diabetem 2. typu a s těhotenskou cukrovkou. Letáček je v českém prostředí unikátní, protože pokrývá všechny tři hlavní typy diabetu (DM1, DM2 a GDM), a současně přináší pacientům stručný popis tří hlavních možností stravování (vyvážená-středomořská strava, vegetariánská strava, nízkosacharidová strava) i dvou metod dosažení ústupu cukrovky 2. typu (tzv. remise). Navíc nabízí dalších sedm tipů, jak snížit glykémie, zlepšit výsledky léčby a snížit či úplně vysadit léky. Letáček vyšel ve dvou verzích, online ke stáhnutí zde nebo i na webu Abbott, a tištěné brožurky formátu A5.

Poděkování: Zuzana Fedak, Honza Gottwald, Pavla Ryan, Jakub Heglas, Aranka Medková, Alena Novotná

Klíčová slova:  diabetes 1. typu, diabetes 2. typu, gestační diabetes mellitus, zdravé typy stravy, středomořská strava, vegetariánská strava, ketogenní strava, nízkosacharidová strava, remise diabetu 2. typu, přerušované postění

“Moc pěkná práce. Mám DM1 už 31 let, takže za sebou spoustu trendů, doporučení, 2 těhotenství, pumpu se senzory kontinuálně 8 let, nyní pera a senzory, nízkosacharidová strava..takže mohu posoudit, jak působí jídlo na kompenzaci diabetu. Velice vítám takový letáček. Je to parádní shrnutí, současně pro mnohé spousta AHA momentů. Myslím, že taková osvěta dává skutečný návod pro šťastný a zdravý život a taky naději. Zejména pro DM1, kdy smíření s touto nemocí přichází někdy dost pozdě. Doporučím každému, neboť DM2 i GDM se šíří jako nákaza. A současně je to propagace zdravého stravování a životního stylu úplně pro každého. Moc děkuji.”

Lucie Schreiberová, cukrovka 1. typu

“Letáček je velmi povedený. Vše je hezky srozumitelne vysvětleno. Z faktickeho hlediska je letáček úplně perfektní a určitě bude spoustě lidem napomocný. Dobrá práce.”

Adéla Kábelová, nutriční terapeut (remise DM2)

Kábelová (2020) Remise diabetu 2. typu u pacientů na různých dietních režimech – diplomová práce

“Z tohoto edukačního materiálu jsem nadšená. Sama mám cukrovku 1. typu 3,5 roku a po jejím diagnostikování bych byla za takovýto souhrn vděčná. Je zde přehledně sepsáno, jaké možnosti stravování člověk s diabetem má. Líbí se mi důraz na kvalitu potravin, který v doporučeních často chybí. Já sama se stravuji již delší dobu nízkosacharidově. To, že je zde taková možnost, jsem zjistila až po pár měsících, proto mám radost, že postupně začíná být zmiňována jako další způsob stravování pro diabetiky.

Velmi se mi líbí sedm tipů pro lepší glykémie. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsou to velmi cenné rady. Také se mi líbí, že zde není zmiňováno pouze jídlo, na konci jsou shrnuty i další aspekty, které jsou k dobré kompenzaci potřeba, jako je spánek, pohyb nebo míra stresu.

Mám radost, že vznikl takto kvalitní materiál, který mohu doporučovat svým klientům. Skvělá práce!”

Monika Němečková, nutriční terapeut, diabetes 1. typu

Němečková (2019) Nízkosacharidové stravování pro diabetiky 1. typu - bakalářská práce

“Z pozice nutriční terapeutky s dlouholetou praxí mohu konstatovat, že konečně je na světě edukační materiál, díky kterému lze snadno pomoci diabetiky a obézní pacienty kompenzovat a redukovat jim váhu. Nejvíc jsou mi blízké směry výživy jako je racionální a vegetariánská strava s kterými mám největší zkušenosti a líbí se mi i verze ukázkového zpracování jídelníčku.

Velkým přínosem pro pacienta, jsou i praktické rady (7 tipů ke snížení glykemie), které pomohou stravě se sacharidy nezvednou krevní cukr a tím postupně získat stabilní glykemii, což je základním principem léčby diabetu.

Při studiu oboru nutričního terapeuta jsem působila v rámci své praxe jeden rok na diabetologii. Edukační materiál, který tam byl po ruce pro pacienty byl doslova pomůckou – jak vyrobit diabetika. Nedalo se nic z toho použít.

Konečně je zpracován jednoduchý a správně poučný letáček pro léčbu diabetu. Měl by se objevit na všech diabetologiích, obezitologiích a v nutričních ambulancích.

Autorům moc děkuji.”

Pavla Janovská DiS, Nutriční terapeut specialista - dietolog

Ambulance nutriční terapie

“Výborný edukačný leták, pomôcka pre diabetikov, kde sú zrozumiteľne a výstižne znázornené stravovacie postupy v praxi. Leták je k stiahnutiu zdarma!

Pre liečbu diabetesu nieje odporúčaný iba jeden druh stravovania, ktorý by bol univerzálny pre všetkých. Treba brať do úvahy stravovacie zvyklosti a individuálne preferencie. Hlavné spôsoby stravovania, ktoré v kompenzácii diabetesu vykazujú dobré výsledky sú :

Vyvážená racionálna stredomorská strava
Vegetariánska strava
Nízkosacharidová strava

Perfektná, užitočná práca.”
Silvia Horecká Plešková

Terapie jedlom

“Výborná práca. Ja to rozhodne pre našich pacientov využijem. Veľmi pekná, zrozumitelná a konečne aktuálna pomôcka.”

Zuzana Rušová, farmaceut (diabetologie)

“Nemám sice cukrovku, ale přečíst si letáček je doopravdy poučné. Myslím, že by to měl číst každý.”

Alena Fibingrová

Copy link
Powered by Social Snap